A porckorongsérv (gerincsérv = discus hernia)
A gerinc alapegységét a két egymás felett álló csigolya alkotja.
A csigolyák között található a porckorong, mely egy külső rostos gyűrűből és egy belső kocsonyás részből áll. Feladatuk, hogy biztosítsák a gerinc szabad mozgását, rugalmasságát, enyhítsék a rázkódást járás közben. A porckorong és a csigolyatestek mögött helyezkedik el a gerinccsatorna, amelyben a gerincvelő húzódik.
Porckorongsérv akkor alakul ki, ha a porckorong külső részében elváltozások, repedések alakulnak ki és a belső kocsonyás állomány ezekbe betüremkedik. Így a porckorong sérülékenyebbé válik a külső behatásokkal szemben. A hirtelen megnövekvő terhelésre a rostos gyűrű átszakad és a porckorong belső részét képező kocsonyás anyag kifelé vándorol és kialakul az ún. előboltosulás (prolapsus, protrusio) . Ez a kiboltosuló rész nyomhatja a hátulsó gerincszalagot, vagy hozzáérhet gerincvelő burkához is, ekkor a kilépő ideggyököket irritálhatja.
A porckorong előboltosulása leggyakrabban a gerinc ágyéki szakaszán alakul ki, mivel erre a területre koncentrálódik nagyobb terhelés. Kialakulásának oka a helytelen, mozgásszegény életmód, az ülőmunka (amikor is az emberek jelentős része hibás testtartást vesz fel és órákon keresztül megtartja azt, ami berögződik és deformitásokat okoz a gerincen), valamint a túlsúly. A 30 és 60 év közötti életkorban alakul ki leggyakrabban.
A porckorongsérv tünetei
A kialakult gerincsérv tipikus tünete a derékfájdalom, amely fokozódik előre hajlásnál, emelésnél, mosogatásnál. A betegség súlyosbodásával a fájdalom kisugározhat a lábba, ágyékba, fartájékra. Később lábzsibbadás, izomgyengülés alakulhat ki. Érzészavar is kialakulhat a gáttájékon, ami székelési-vizelési zavart okoz. Végső estben bénulás is felléphet, amikor is a műtét már elkerülhetetlen.
Kezelés gyógytornával
A diagnózis pontos felállításában számos szakember áll segítségünkre.
A porckorongsérv kezelése, amennyiben izomgyengeség vagy vizelési zavar nem áll fenn, leginkább a gyógyszeres és fizikoterápiás kezelés a leggyakoribb kezelési mód, mely mellett a fájdalommentes időszaktól intenzív gyógytorna nagyon ajánlott. Ezek hatására a fájdalom az esetek többségében idővel csökkenhet, amennyiben a sérv elmozdul, a nyomás megszűnik. A gyógytorna sokat segít az izomzat megerősítésében, ezáltal a gerinc terhelése lecsökken.
A gyógytorna a fizikoterápiás kezelések közé tartozik, melyet a mozgásszervi betegségek, elváltozások, sérülések kezelésére alkalmaznak. Minden esetben vizsgálattal indul, melynek során felmérik a betegek állapotát, a beteg életmódját, valamint az esetleges fiziológiai eltéréseket. Az orvosi leleteket elemzik, ha szükséges további vizsgálatokat javasolnak a gyógytorna megkezdése előtt. A gyógytornákon végzett gyakorlatok megtanulhatóak, így a legtöbb esetben otthon is elvégezhetőek. A gerincsérvre a leggyakrabban alkalmazott kezelési mód a McKenzie módszer. Ezzel a módszerrel érhető el ugyanis a legjobb eredmény a gerincsérv, porckorongsérv problémáknál.
Abban az esetben, ha egy hónapnyi kezelés után is fennállnak elviselhetetlen fájdalmak, akkor ajánlott az idegsebészeti műtét, melynek során eltávolítják a porckorongot, valamint a nyomás alá került képleteket felszabadítják, így a betegségek jelentős része panaszmentessé válik.
További hasznos információt itt olvashat a porckorongsérvről és egyéb gerinc betegségekről!>>