Mi a fizioterápia?
A fizioterápia a természet energiáit használja a gyógykezelés során, amely kezelés elsősorban a mozgásszervi betegségek megelőzésénél, gyógyításánál és rehabilitációjánál tölt be fontos szerepet. Szokás a fizioterápiát a legősibb gyógyítási formaként emlegetni, hiszen már az ősember is használta a napot, a vizet és különféle füveket, növényeket a gyógyulás reményében.
A fizioterápia története
A legrégebbi fizioterápiával kapcsolatos forrás az ókori Görögországig, i.e. 460-ig nyúlik vissza. Fennmaradt forrásokból tudjuk, hogy Hippokratész kezelései során alkalmazott masszázst, hidroterápiát és különleges berendezéseket. Szintén az ókorban Claudius császár orvosa előszeretettel alkalmazott elektroterápiát, bénult gyermekek fürdőjébe elektromos halakat helyezett.
A sötét középkorban a fizioterápia háttérbe szorult és igazán nagy fejlődésről ezen a területen a 19. századtól beszélhetünk. Ekkor alkották meg a modern hidroterápia és gyógytorna alapjait, fontos szerepet kapott a masszázs és bővült az elektroterápiás kezelések köre. A 19. század végére Angliában megalakul az első engedélyezett fizioterápiás társaság, a 20. században pedig felgyorsul a fizioterápia fejlődése, amely jelenleg is tart. A civilizációs betegségek, veleszületett rendellenességek, balesetek miatt egyre nagyobb szükség van a fizioterápiás gyógymódokra és az egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik az természetes kezelések iránt.
Fizioterápia kontra fizikoterápia
A hétköznapi nyelvhasználatban az emberek hajlamosak összemosni a két kifejezést, holott jelentős különbség van a kettő között. A fizioterápia a görög „füzosz” szóból ered, melynek jelentése „természet”. A fizioterápia tehát nem más, mint olyan jellegű gyógykezelés, amely a természetes eszközöket, a természet energiáit használja a kezelés során továbbá alkalmaz kémiai energiát is, gondoljunk csak a gyógyvizekre. A fizioterápia egyik fontos része a fizikoterápia, amely fizikai eszközökkel dolgozik a kezelés során, például speciális masszázsgépeket, elektromos árammal működő stimulátorokat és hasonló a fizika tárgykörébe tartozó eszközöket alkalmaz.
A fizioterápia területei
A fizioterápia a természet energiáit részben eredeti formában, részben pedig mesterségesen előállítva alkalmazza. A fizioterápia területeit hagyományosan a bevitt energia szerint határozzák meg.
A fontosabb területek:
• Gyógytorna
• Fizikoterápia
o elektroterápia
o mechanoterápia (ultrahang)
o fototerápia (UV, IR, lézer)
o termoterápia (hő- krioterápia)
o hidroterápia
• Kémiai energiák
o balneoterápia
o inhalációs terápia
• Egyéb
o Klímaterápia
o Diéta
Ezeket a kezeléseket elsősorban a betegségek kialakulásának megelőzésére, vagy a már lezajlott folyamat kiújulásának, visszatérésének megakadályozására alkalmasak. A fizikai kezelések csak akkor hatásosak, ha a beteg szervezete reakcióképes és jól tűri az ingerterhelést. A kezelések dózisát, időtartamát, az ismétlések számát az orvos pontosan meghatározza, mert csak így váltja ki a kívánt hatást.