A gyógytorna a fizioterápián belül a mechanoterápiák közé tartozik és a mechanikai energiát használja fel a kezelések során vagy gyógyító erőként. Sajnos jelentősége, az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatása mind a mai napig nem épült még be szervesen a köztudatba, pedig a gyógytornát más kezeléssel helyettesíteni nem lehet. Gyakorlatai háromfélék lehetnek. Aktív típus esetén maga a páciens végzi a mozdulatsort (izomerősítő, nyújtó, koordinációs, egyensúly- és tartásjavító gyakorlatok) olykor bot, labda vagy szalag segítségével. Vezetett aktív esetben páciens és terapeuta együtt dolgozik, passzív esetén viszont a gyógytornász vagy valamilyen eszköz segítségével indukálják a kívánt mozdulatokat. S bár a mozgásszervi panaszok nagy részére a gyógytorna megoldást nyújthat, nemcsak ilyen esetekben érdemes felkeresni a szakembert. Különböző légúti megbetegedések, szív és érrendszeri problémák, reumatológiai, neurológiai betegségek és még a lelki panaszok egy részében is megoldást jelenthetnek egyes gyógytorna technikák. Ráadásul a gyógytorna egyaránt hatékony gyermekek, felnőttek illetve az idősebb korosztály képviselői esetében is, főleg ha az alany pozitívan áll a kezelésekhez. Hiszen a dolgok egy része mindig a fejben dől el.
Egyéni kezelések ajánlottak az alábbi esetekben:
• nyak-, hát-, derék-, és végtagproblémák
• rehabilitáció sérülések után például törés, zúzódás, szalagszakadás, ficam
• mozgásszervi műtétek előtti roborálás
• műtétek utáni rehabilitáció, mint csípő-, térd-, vállproblémák, gerincműtét
• gerincbetegségek és ortopédiai elváltozások esetén
• ízületeket érintő degeneratív elváltozáskor
• neurológiai problémák (sclerosis multiplex, Parkinson kór)
• szédülés és fejfájás.
Mivel a gyógytornász feladata az életminőség javítására irányul és célja minden esetben a normál működési funkció mihamarabbi visszaállítása, illetve a fájdalom megszüntetése kell, hogy legyen csak annyi a feladatunk, hogy a számunkra legmegfelelőbb szakembert találjuk meg. Lehetőleg még a nagyobb problémák jelentkezése előtt.
A kezeléseket osztályozhatjuk aszerint, hogy milyen technikákat alkalmaz a gyógytornász, vagy aszerint, hogy a torna milyen célt szolgál. Az alkalmazott technikák szerint a következő gyógytornákat alkalmazzák a leggyakrabban: Schroth, McKenzie módszer, Alexander módszer, Dévény mozgásterápia, Feldenkrais módszer, K-Taping módszer, Kinesio Tape, Terrier módszer
Ha a célt vesszük figyelembe akkor lehet ez gerinctorna, ahol a gyógytornász a gerinc elváltozásait vagy regenerálódását segíti elő a testrész mozgatásával. Műtéti és baleseti rehabilitáció, tartásjavítás és kondicionáló gyógytorna a megelőzéshez. Tartáshibák korrigálása, mozgáskoordináció javítása, bénulás, csontritkulás, derékfájás, gátizomtorna, hátfájás, nyaki problémák, izomgörcs, lúdtalp, szülés utáni torna.
Tehát a legkülönfélébb rehabilitációhoz és megelőzéshez alkalmazható a gyógytorna. A test regenerálja magát ha kicsit megdolgoztatjuk.
Miért gyógytorna? Kell-e gyógytornász?
Gyógytornász módszerek, terápiák II.
Gyógytornász módszerek, terápiák III.
A gyógytorna módszerek jelentősége
Gyógytorna Budapesten és vidéken