Gyermek gyógytorna

Urlapbutton

Gyermek gyógytorna

A gyermek gyógytorna a gyógytorna azon területe, ami a gyeremekek ellátásával foglalkozik, speciálisan figyelembe véve a korosztályt, es az arra jellemző sajátosságokat. Az ellátás történhet csoportos és egyéni formában. A leggyakrabban előforduló problémák elsősorban az ortopédia deformitások ( lúdtalp, hanyagtartás, scoliosis, csípőproblémák), a központi idegrendszeri sérülések és ezek következményei ( Cerebral Paraesis, korai idegrendszeri éretlenség, genetikai rendellenességek), traumatológiai sérülések (baleseti sérülés utáni rehabilitáció), műtét utáni rehabilitáció.

A gyermekek esetében a mozgásfejlesztés játékosan, a gyermekek érdeklődésének megfelelően történik. Fontos hogy a kialakuló problémákat még a korai szakaszban kezeljük, a későbbi állapotromlás és szövődmények elkerülése végett.

 

Korai mozgásfejlesztés:

Igénye akkor merül fel, ha a születést követően a gyermek mozgásfejlődése nem a megfelelő ütemben történik, illetve ha rendellenes tartást tapasztalunk. ( pl: ferde nyak, hibás mászásmechanizmus) Célja a kornak megfelelő mozgásfunkciók korrekciója, mellyel elősegítjük a későbbi mozgásmechanizmusok kialakulását.

Ortopédiai deformitások kezelése:

A leggyakrabban előforduló ortopédiai problémák kezelése lényegesen fontos a későbbi következmények elkerülése miatt. A lúdtalptorna, a gerinc gyakori deformitásainak kezelése és a csípőtorna célja az ízületek ortopédiailag megfelelő helyzetének kialakítása, és az izmok korrigált helyzetben való erősítése, ami segít a korrigált helyzet megtartásában. Gyakran felmerül ilyen jellegű problémáknál a segédeszköz igénye ( pl: speciális betét, fűző). A segédeszközök használatában a gyógytornászok szívesen nyújtanak segítséget.


Központi idegrendszer sérülés ellátása:

A központi idegrendszer sérült gyermekek ellátása az állapotjavítás és szinten tartás miatt nagyon fontos. Az ilyen jellegű probléma kezelése általában széleskörű. Célunk a gyermekek állóképességének és mozgásfunkciójának javítása, ezzel megkönnyítve a mindennapi életvitelt. Az ilyen jellegű problémák kezelésére számos módszert ismerünk, melyek közül leggyakoribbak a Dévény-módszer, a Pfaffenrot-terápia, Bobath-módszer és a Therasuit-terápia.

Traumatológiai és műtét utáni rehabilitáció

A baleseti sérülések és műtétek utáni mozgásrehabilitáció rendkívül fontos az állapot gyors és eredményes javulása érdekében. Célunk a hogy a gyermekek a lehető legjobb állapotot érjék el a legrövidebb időn belül. Igyekszünk a lehető legjobb mozgásállapotot elérni maradandó károsodás elkerülése nélkül.

 

Az elmúlt években a gyermekorvosi és ortopédiai vizsgálatok alkalmával egyre több gyermeknél diagnosztizálnak valamely mozgásszervi megbetegedést (lábstatikai rendellenessége, tartáshibák, mellkas- és gerinc deformitások kezdődő tünetei). Ennek aránya az iskolás korban tovább emelkedik, ami a mozgásszegény életmódnak köszönhető.

Gyermek Gygytorna05

A gyermek gyógytorna segíthet ezek és a már bekövetkezett sérülések kezelésében, továbbá a belső szervek és az idegrendszer betegségeinek leküzdésében is.

A gyermek mozgásigényének kielégítése, a rendszeres mozgáshoz való hozzászoktatás elősegíti a mozgásszervek és az izomzat egészséges fejlődését.  Fontos, hogy folyamatosan és rendszeresen kell fejleszteni az izmokat így megelőzhetőek a deformitások és tartáshibák kialakulása.

A korai gyermekkorban felismert deformitásokat még könnyen megszüntethetjük.

 

 

Gyakori betegségek melyek a gyermek gyógytorna segítségével sikeresen kezelhetőek

Lúdtalp

A lúdtalp (pes planus) népbetegségnek számít, a leggyakoribb statikai panaszt okozó betegség. A deformitások és panaszok az újszülött kortól kezdve bármikor kialakulhatnak. A leggyakoribb a gyerekkori , valamint a serdülőkorban, a nagy terhelés hatására kialakult lúdtalp. Lúdtalp esetén a láb hossz- és harántboltozata ellapul aminek következtében a boka lesüllyed és a láb boltozatát fenntartó ínak, szalagok és izmok megnyúlnak. Fontos, hogy még gyermekkorban megerősítsük azokat az izmokat amelyek alátámasztást adnak a láb boltozatának, hiszen ebben a korban még könnyen alakítható a láb formája. A lúdtalpbetét alkalmazása ebben a korban még nem ajánlott (illetve csak torna mellett alkalmazzuk), mert ezzel éppen az ellenkező hatást váltjuk ki, hiszen ha megtámasztjuk a talp boltozatát,a még meglévő gyenge izmokat tovább gyengítjük.  A rendszeresen végzett gyógytorna azonban lehetővé teszi, hogy a meglazult izmok erősítésével ismét biztosítva legyen a megfelelő alátámasztás.

 

Gerincferdülés

A scoliosis vagyis gerincferdülés nem más, mint a gerincoszlop oldalirányú elváltozása. A leggyakoribb gerincbetegségnek számít. Kialakulásának oka az esetek nagy részében ismeretlen, de nyilvánvalóan nem független a gyors növekedéstől, a hanyag tartástól, a megnövekedett teher (iskolatáska) viselésétől.  Kialakulásának hátterében örökletes tényezők, anatómiai eltérés, gerincfejlődési rendellenesség is állhat. A gyermekorvosi rendszeres szűrések, iskolaorvosi vizsgálatok rendkívül fontosak mivel így még korai szakaszban felismerhető a betegség és jó eredménnyel kezelhető.

 

Gyermek Gygytorna00

 

Csípőtorna

Teherviselő ízületeink közül fontos szerepet lát el a csípő. Gyermekkorban a csípőficam a leggyakoribb. A csecsemőkori és gyermekkori csípőszűrés eredményeként még időben észrevehető a betegség és akár teljes mértékben gyógyítható. Ennek feltétele, hogy a páciens azonnali és szakszerű ellátásban részesüljön.  A gyógytornász által végzett speciális csípőtornával jelentős eredmény érhető el a javulásban, megelőzhető a csípőízület kóros fejlődése, ezzel elkerülhetőek a későbbi csípőbetegségek és a korai kopás. A csípőtorna a csípő és comb körüli izmokat, területeket mozgatja meg és tágító, nyújtó gyakorlatokat is magába foglal.

 

Tartáshibák

Tartáshibák esetén a gerincoszlop még aktívan korrigálhatóak. A csigolyákban ekkor még nem mutatható ki szerkezeti eltérés, deformitás, csupán funkcionális eltérések láthatóak, melynek oka elsősorban a rossz tartási szokások, a hát, a has és a medence izomzat gyengesége. Az állandó, rossz helyzetben történő gerinctartás azonban túlterheli a csigolyák egyes részeit, amihez idővel alkalmazkodik az ízületi tok, az ízületek körüli szalagok, ínak, izmok. Ha mindez hosszabb ideig fennáll, a csigolyák csontos szerkezete is megváltozik, amit már nem lehet a későbbiekben korrigálni. Így kialakulhat porckopás, majd porckorongsérv is. Az időben megkezdett speciális tartásjavító tornával és mindennapi mozgással helyrehozható a meglévő elváltozás. Fontos, hogy az izomerősítés célzottan, orvosok és gyógytornászok javaslatára és ellenőrzésük alatt történjen.

 

Dongaláb

Az egyik leggyakoribb fejlődési rendellenesség. Dongaláb esetén az újszülött egyik vagy mindkét lába „lóláb-állásban” rögzített. A sarok hossztengelye körül befele van fordulva úgy, hogy az ugróízületek közül a felső hajlított, az alsó befele fordított helyzetű. A talp befelé, súlyosabb esetben még felfelé is tekint. Jellemző rá, hogy a lábujjak erősen behajlítottak, a talp homorú, láb háta domború. Gyakorisága körülbelül 1-2 ezrelék, fiúknál gyakrabban fordul elő és az esetek 50%-ában kétoldali. Oka a genetikai elsősorban genetikai eltérés, de a mechanikus okok, környezeti ártalmak is hozzájárulnak a kialakulásához. Enyhébb fokú deformitás esetén a születést követő első héten felhelyezett gipszkötés is eredményes lehet. Ez az ún. szakaszos gipszredressziós módszer. Lényege abban áll, hogy gyakori, legalább hetenként korrigáló gipszkötést alkalmaznak. Ha súlyos rendellenesség alakult ki, úgy műtét elvégzése szükséges. A sikeres műtétet követően szükséges egy gyakorlott gyógytornász segítségét kérni, mivel csak a rendszeres torna segítségével érhető nagyobb javulás, vagy akár teljes javulás.



Gyermek Gygytorna01

Scheuermann-kór

A gerincoszlop betegsége, mely a serdülőkorban alakul ki (10-16 éves korban). A betegség következtében a háti csigolyák ék alakúvá deformálódnak. Kezdeti stádiumban a fájdalom ritka, fáradékonyság és hanyag testtartás jellemzi. Az aktív szakaszban gyakrabban jelentkezik fájdalom és kialakul a betegségre jellemző domború hát, mely leginkább oldalnézetből feltűnő. Csökken a gerinc mozgékonysága, korlátozottá válik a felsőtest fordítása. Az utolsó szakasz a beteg egész életét végigkíséri. A panaszok a kialakult deformitások és a megváltozott statikai viszonyok okozta (a gerincre, izmokra, ínakra nehezedő) túlterhelés okozza.

Kezelésében létfontosságú a gyógytorna. A növekedés befejeződése előtt még lehetséges a domború hát kiegyenesítése. Célzott izomerősítéssel megelőzhető a maradandó csontos alakváltozások.

 

 

A gyermek gyógytorna két leggyakrabban alkalmazott speciális módszere

 

Dévény módszer

Dévény Anna gyógytornász dolgozta ki és alkalmazza tanítványaival és munkatársaival együtt a DSGM(Dévény Speciális manuális technika Gimnasztika Módszer) rendszert . Még egészséges babáknál is javasolt pár alkalmon részt venni.

Két működési területe van. A speciális manuális technika (STM), mely masszázshoz hasonló, de ettől lényegesen eltérő, kézzel végzett izom-ínkezelés. Ez egy speciális fogás, amellyel fellazítható az izom-ín egységeket borító hártya. Ennek a fogásnak a hatása, hogy a kóros helyzetben rögzült és nem működő izom- és ínszövet természetes állapota visszaállítható, az idegrendszer pedig direkt ingerelhető. A tapasztalatok alapján a szülési agykárosodást szenvedett újszülöttek 75-80%-a gyógyítható, állapotuk javítható. Az analitikus gimnasztika (AG) során a művészi torna módszerét és gyakorlatait használja fel a korrekció eléréséhez. A tudatos, pontos, harmonikus mozgás kialakítása is célja a korrekció mellett. A terápia során e két tevékenységi területet személyre szabottan alkalmazzák. Fontos, hogy minél hamarabb megkezdődjön a rendszeres kezelés, akár már a születést követő néhány napban. A terápia mellett nincs szükség más tornára, otthoni tornáztatásra.

A módszer sikeresen alkalmazható neurológiai elváltozásoknál, baleseti utókezelés során, orthopédiai kórképeknél, reumatológiai betegségeknél, gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt.

 

Bobath módszer

A Bobath házaspár által kidolgozott módszer, a korai agykárosodás okozta mozgás rendellenességek esetében alkalmazott mozgásterápiás eljárás. A módszer középpontjában a mozgássorok passzív-aktív gyakoroltatása, a tónus normalizálása áll. A mozgásterápia alapja, hogy megtanítsa, fejlessze az alapvető tartási és mozgási funkciókat és a motoros képességeket (fejkontroll, törzskontroll, kéz és lábtámasz, statikus és dinamikus egyensúly fejlesztése, felegyenesedés).

A Bobath módszer segítségével megelőzhetőek a deformitások kialakulása és az izomerő gyengülése. Ehhez nyújtanak segítséget a különböző eszközök így a párnák, hengerek, labdák, speciálisan kiképzett fektető és lovagló ülést segítő alkalmatosságok, támasztékok, sínek,sínek, járókeretek.

 

Gyermek Gygytorna

További információk: gyermek gyógytornász

Urlapbutton

 

Footer Uj

A weblap bizonyos funkcióinak működéséhez és a célzott hirdetésekhez sütikkel (cookie-kal) gyűjt névtelen látogatottsági információkat. Az oldal böngészésével hozzájárul a sütik használatához.